Į pradžią
Paieška
Svetainės medis
Rašyti laišką
Spausdinimo versija
Į titulinį
Ginti. Saugoti. Padėti.

Triuškinantis tarptautinių teisėsaugos institucijų smūgis neteisėtoms prekyvietėms anoniminiame tinkle

2017-07-21

Dviejų stambiausių šiemet operacijų metu tarptautinė teisėsaugos bendruomenė išardė ir uždarė dvi didžiausias nelegalias elektronines prekyvietes - „Hansa Market" ir „AlphaBay". Išskirtinės svarbos operacijose, nukreiptose į kovą su anoniminiuose tinkluose (angl. Dark Net) vykstančia neteisėta veikla, dalyvavo ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai.

„Nusikaltimai elektroninėje erdvėje šiandien tapo pagrindiniu iššūkiu teisėsaugos institucijoms visame pasaulyje. Globalus tinklas, prieinamas kiekvienam žmogui iš kiekvieno pasaulio taško, leidžia nusikalstamą veiką vykdantiems asmenims išlikti maksimaliai anonimiškiems, kas daro šių nusikaltimų tyrimą gan sudėtingu ir reikalauja ypatingo teisėsaugos pareigūnų profesionalumo, atidumo tyrimo detalėms ir glaudaus bendradarbiavimo su užsienio kolegomis iš viso pasaulio. Šios operacijos - puikus kryptingo ir profesionalaus teisėsaugos pareigūnų darbo įrodymas, o kartu, tai „žinutė" nusikalstamą veiką vykdantiems asmenims, kuria norime pasakyti, kad kovai su nusikaltimais elektroninėje erdvėje esame pasiruošę ir būtent ši sritis yra vienas pagrindinių mūsų veiklos prioritetų ." - sakė Rolandas Kiškis, Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas.

Slapta tarptautinė operacija

„Hansa Market" - pastaruoju metu populiariausia anoniminiame internete veikianti nelegali elektroninė prekyvietė. Joje prekiautų prekių ir paslaugų spektras labai platus. Prekiauta tiek narkotinėmis medžiagomis, tiek kenkimo programine įranga ir įvairiomis neteisėtomis paslaugomis.

Šią savaitę Amsterdame ir Krimpen aan den Ijssel mieste (Nyderlandai), sulaikius aktyviausią „Hansa Market" prekyvietės prekiautoją, buvo perimta daugiau nei 1.000 „bitkoinų", sudarančių maždaug dviejų milijonų eurų sumą.

„Hansa Market" uždarymas buvo paskutinis slaptos operacijos, kuria Nyderlandų policija 2017 m. birželio mėn. siekė perimti nelegalios interneto parduotuvės valdymą, etapas. Tą pavyko padaryti Vokietijoje suėmus du „Hansa Market"  administratorius. Po sulaikymo šie 30 ir 31 metų vaikinai, kilę iš Zygeno, Šiaurės Reino-Vestfalijos, buvo ir vis dar yra suimti, ryšį jiems leidžiama palaikyti tik su advokatais.

Tyrimas vykdomas Nyderlandų policijos ir prokuratūros, glaudžiai bendradarbiaujant su Vokietijos, Lietuvos, JAV policijos ir teisminėmis institucijomis bei Europolu.

„Pėdsakai" vedė į Lietuvą

Paaiškėjo, kad nelegalios prekyvietės infrastruktūra buvo patalpinta Lietuvoje veikiančiose tarnybinėse stotyse. Suėmus administratorius, iškart buvo perimta šių stočių kontrolė. Pirkėjai ir pardavėjai, neįtardami, kad Nyderlandų policijos ir prokuratūros tarnybos kontroliuoja „Hansa Market" tinklą, vis dar naudojosi prekyvietės paslaugomis.

„Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai atliko kruopštų, daug atidumo ir profesionalumo reikalaujantį darbą, talkindami užsienio kolegoms. Šešių intensyvaus darbo dienų metu Biuro pareigūnai padarė serverių kopijas ir perdavė jas tolimesniam tyrimui Nyderlandų teisėsaugos pareigūnams." - pasakojo Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis.

Nuo birželio pabaigos Nyderlandų teisėsauga stebėjo didžiulius pardavėjų ir pirkėjų srautus, kurie daugiausia buvo susiję su stipraus poveikio narkotikų prekyba. Buvo surinkti 40.000 pirkėjų ir septynių pagrindinių olandų prekiautojų duomenys. Per dieną būdavo pateikiama vidutiniškai 1.000 užsakymų pagal beveik 40.000 skelbimų.

Praeitais metais „Hansa Market" tinkle buvo 1.765 skirtingų prekiautojų. Po to, kai teisėsaugos institucijos perėmė šį tinklą, buvo atlikta daugiau nei 50.000 sandorių, kurių dauguma buvo susiję su lengvais ir stipraus poveikio narkotikais.

„AlphaBay" uždarymas

Tyrimas dėl „Hansa Market" prekyvietės glaudžiai siejosi su dar vienos itin populiarios nelegalios prekyvietės „AlphaBay" tyrimu ir operacija, kurios metu pastaroji prekyvietė taip pat buvo uždaryta.. Apie „AlphaBay" uždarymą š. m. liepos 20 d. pranešė Jungtinių Amerikos Valstijų Teisingumo departamentas.

 „AlphaBay" anoniminiame tinkle veikė daugiau nei dvejus metus. Joje buvo parduodamos mirtinai pavojingos neteisėtos narkotinės medžiagos, vogti ir padirbti tapatybę patvirtinantys dokumentai, suklastotos prekės, kenkėjiškos programos, šaunamieji ginklai ir toksiškos cheminės medžiagos, kurias galėjo įsigyti asmenys iš viso pasaulio. Taip pat prekyvietėje galima buvo užsakyti įvairias neteisėtas paslaugas, tokias kaip užsakomasios žmogžudystės, įsilaužimas į informacines sistemas ir panašias. Tarptautinei operacijai, kurios tikslas buvo uždaryti „AlphaBay" infrastruktūrą, vadovavo Jungtinės Amerikos Valstijos. Operacija vyko glaudžiai bendradarbiaujant Tailando, Olandijos, Lietuvos, Kanados, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos teisėsaugos institucijoms bei Europolui.

Prie sėkmingos operacijos uždarant „AlphaBay" prekyvietę prisidėjo ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai. Operacijos metu, vykdant numatytas priemones, pareigūnams pavyko apriboti ženklią „AlphaBay" biudžeto dalį.

„Tarptautinis organizuotas nusikalstamumas kelia rimtą grėsmę mūsų nacionaliniam ir ekonominiam saugumui," - sakė Andrew McCabe, šiuo metu atliekantis Federalinių tyrimų biuro direktoriaus funkcijas. „Nepriklausomai nuo to, ar jie veikia atvirai dienos šviesoje, ar „tamsiajame" tinkle, mes niekada nenustosime mėginti surasti ir sustabdyti šiuos nusikalstamus sindikatus. Norime padėkoti savo kolegoms ir tarptautiniams partneriams už sunkų darbą, kuriuo jie parodė, ką mes galime nuveikti, kai dirbame kartu."

Remiantis informacija, kuri buvo viešai prieinama „AlphaBay" svetainėje prieš ją uždarant, vienas „AlphaBay" darbuotojas teigė, kad ši svetainė aptarnavo daugiau nei 200.000 vartotojų ir 40.000 pardavėjų. Svetainės uždarymo metu „AlphaBay" sąrašuose buvo daugiau nei 250.000 neteisėtų narkotinių medžiagų ir toksiškų cheminių medžiagų ir daugiau nei 100.000 vogtų ir suklastotų tapatybę patvirtinančių dokumentų ir prieigos priemonių, suklastotų prekių ir kt.

„AlphaBay" veikė kaip slapta paslauga anoniminiame „Tor" tinkle, kuri naudojosi virtualiomis valiutomis, tarp kurių buvo „Bitcoin", „Monero" ir „Ethereum", kad galėtų nuslėpti  tarnybinių stočių buvimo vietą bei jų administratorių, moderatorių ir vartotojų tapatybes. Remiantis teisėsaugos institucijų atliktu „AlphaBay" tyrimu, valdžios institucijos yra įsitikinusios, kad svetaine taip pat buvo naudojamasi, siekiant išplauti šimtus milijonų JAV dolerių, gautų iš neteisėtų interneto svetainėje vykdomų operacijų.

Anot Europolo generalinio direktoriaus Rob Wainwright: „Per pastaruosius metus, tai viena sėkmingiausių koordinuotų operacijų, nukreiptų į kovą su nusikaltimais elektroninėje erdvėje Bendri Jungtinių Amerikos valstijų ir Europos teisėsaugos institucijų veiksmai, prie kurių prisidėjo ir Europolas, sudavė lemiamą smūgį nelegaliai nusikalstamai ekonomikai ir siunčia aiškią žinutę, kad „tamsusis" tinklas nėra nusikaltėliams saugi zona. Aš noriu pagirti puikų Jungtinių Amerikos Valstijų ir Europos teisėsaugos institucijų kūrybingą ir išradingą darbą."

Lietuvos kriminalinės policijos biuras primena, kad kompiuteriai vis dažniau tampa ne tik teisėtos veiklos, bet ir nusikaltimų, vykdomų vien elektroninėje erdvėje, įrankiais. Technologijų vystymasis sąlygoja įvairių nusikalstamo elgesio formų atsiradimą bei plitimą.

Todėl gyventojų budrumas yra labai svarbus veiksnys ne tik greičiau ir efektyviau išsiaiškinant nusikalstamas veikas, bet ir jas užkardant.

Jeigu įtariate ar pastebėjote nusikalstamą veiką, nedvejokite ir praneškite apie tai policijai.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro informacija
Aktualijos

 

 

 

 

 

 


Šiuo metu informacija teikiama šiais klausimais:
1) migracija (pasai, asmens tapatybės kortelės, užsieniečių teisinė padėtis Lietuvoje);
2) licencijavimas (leidimai laikyti (nešiotis) ginklus fiziniams asmenims, apsaugos darbuotojų pažymėjimai ir kt.);
3) kaip tapti policijos pareigūnu (stojimas į Lietuvos policijos mokyklą ir Mykolo Romerio universitetą).

Virtualus turas apie Lietuvos policiją
Paieška Policijos departamento naujienose
Nuo
iki
Paieškos žodis:
 
 
 
 
 
 
  
 
 
  
 
  
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Biudžetinė įstaiga
Saltoniškių g. 19, LT-08105 Vilnius, Lietuva
Tel. (8 5) 271 9731, faks. (8 5) 271 9978
El. paštas info@policija.lt
PVM mokėtojo kodas Nr. LT100005428413 Duomenys apie Policijos departamentą prie VRM kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre
Kodas 188785847
Informacija atnaujinta: 2017-07-21